Sex v manželstve

 

Sex v manželstve - nie iba na uživanie ale posvätenie 

 

Fero sa pýta : Dajme tomu, ze snubenci vedu pre manzelstvom cisty zivot podla zasad krestanskej moralky a podla svojho svedomia. Potom uzavru manzelstvo a zacnu spolu pohlavne zit. Pocnu dieta, preziju devat mesiacov tehotenstva a jedneho dna sa ocitnu doma v trojici. Prejde sestonedelie a zakonite vyvstane otazka "Co teraz?" Otazka rizika dalsieho tehotenstva je tu. Jedna moznost je "nechat to na Pana". Dobre, po prvom dietati si to este viem predstavit. Ved nie je dobre ked je dieta same. Ale co po druhom, resp. po tretom, resp. po dalsom dietati?

Toto je to o com sa chcem rozpravat ?

Mať jedno alebo aj dve deti, to je len ako byť matkou v skúšobnej dobe

 O-pravej-a-falosnej-laske

 Ja-a-mojich-pat-deti

 sex-pred-manzelstvom

Čo je morálnym, resp. dovolenym prostriedkom regulacie poctu deti? Hovorim z vlastnej skusenosti. Mam doma styri male deti a momentalne je na ceste piate! 

Podľa mojich skromných vedomosti si dovolim rozdelit ponukane moznosti takto:

1. Nebranit sa dalsiemu pocatiu - clovek nevie pri kolkych detoch sa zastavi, resp. pri kolkom tehotenstve pride zena o zivot!

2. Prerusovana suloz - proti tomu namieta Cirkev (encyklika Humane vitae), pretoze je to porusenie jednoty spojenia a plodenia. Okrem toho je nespolahliva.

3. Barierova antikoncepcia (kondomy a pesary) - ten isty pripad ako 2.

4. Vnutromaternicove teliesko - proti tomu tiez namieta Cirkev, nakolko ma abortivny - potratovy ucinok. Teliesko znemozni uhniezdenie oplodneneho vajicka v maternici. Toxicky ucinok telieska skodi zene.

5. Hormonalna antikoncepcia - proti tomu tiez namieta Cirkev. Sucasna tzv. nizkohladinova antikoncepcia ma trojaky ucinok a jeden z nich je znemoznenie uhniezdenia oplodneneho vajicka. Cize ma potratovy ucinok. Navyse ma vazne vedlajsie ucinky (riziko trombozy, poskodenie pecenie, slepota, a pod.).

6. Prirodzene metody - tieto su castokrat Cirkvou odporucane. Su zalozene na rozpoznavani tzv. plodnych dni v menstruacnom cykle zeny. Problem je prave v tom spravnom rozpoznani plodneho resp. neplodneho dna.

Napada ma teda zakonita otazka "Co teda robit?". A co robia ludia okolo mna? Co robili nasi rodicia pred 20, 30 ci 40 rokmi ked mali iba dve deti? Dnes castokrat pocujem z ich ust, ze "davali sme si pozor", alebo "nedavali ste si pozor". Ide ma z toho porazit, lebo sa citim ako nedopeceny, ktory nevie naratat do dvoch a niekto mu nieco zabudol povedat!
Cirkev sa dnes vyjadruje k problematike potratov. Jasne! Je to moralne zlo a tazky hriech! Aj na tejto stranke sa debatuje o tom, co sa moze a co nemoze robit pred svadbou. Ci sa mozu drzat za ruky, bozkavat sa. Ale o com to cele je, ked po svadbe ti dvaja zase nevedia co mozu, resp. maju a co nemaju robit?! Narazia na spolocenske tabu; na mur mlcania. Zazil som to ja a moja manzelka aj v spovedniciach. Knazi sami nevedia co maju spovedajucim sa odporucit. Zazil som pestru skalu postojov - od toho, ze akykolvek neprirodzene ukoncene spojenie muza a zeny je tazkym hriechom; cez zmierlivy postoj typu "len aby sa vam manzelstvo nerozpadlo"; az po vycitku: "co si myslite, ze ste nejaki hrdinovia? Robte kompromisy, lebo zle dopadnete!"

V tomto svetle sa mi cela diskusia o sexe pred manzelstvom zda uplne nezmyselna, preto ti cisti snubenci nakoniec aj tak dopadnu tak, ze budu musiet robit kompromisy medzi trvdou realitou zivota a svojou vierou. Budu si musiet vybrat vacsie ci mensie zlo. Co vy na to?

ODPOVEĎ

Žiť čisto pred manželstvom je zárukoku požehnaného manželstva

Odpoveď: Ján M. L.
Žiť čisto pred manželstvom je zárukou požehnaného manželstva
Drahy bratu, z toho čo si napísal vidno spasa tvojej duše a tvojej rodiny ti nie je ľahostajná ale najprv musim povedať, že téma o sexe pred manželstvom ako si sa vyjadril : nie je nezmyselná ! 

 

Lebo tí čistý ktorí žiju už v manželstve sa neprevinia hriechom smilstva ( je to v ramci maželstva) 
Lebo kým slobodny ktorý ešte nežijú v manželstve sa hriechom smilstva už previniť môzu ( lebo je to mimo posvätného manželstva )a to je velký podstatní rozdiel.

Ak chce niekto vediet ako žit čisto a dobre v manželstve musí zákonite vedieť ako žiť čisto už pred manželstvom a to už od útleho veku. Tak ako to robili sväté matky a otcovia. 


Raz keď sv.Františka Saleského rodičia poslali na parížske školy, kde vtedy vyučovali Jezuiti matka mu povedala: syn moj, ďieťa moje uprimne, ľúto mi je že sa so mnou lúčiš : avšak radšej by som ťa videla mŕtveho, než by som sa mala o tebe dozvedieť , ze si sa v Paríži dopustil nejakého hriechu. 
Tieto matkine slova si malý František tak hlboko vštepil do srdca, ze žil výlučne Bohu a svojím nábožným vedám. .
Preto hovoriť ako si chranit čistotu už pred manželstvom je na správnom mieste ! Teda žiť čisto pred manželstvom pred Bohom by mala byť podmienkou vstupu do manželstva a je zárukoku požehnania.


O tom sa hovorí veľmi málo a aj keď zmienia sa tom len veľmi hmlisto. A tak si čistotu pred manželstvom a vôbec kresťanský život veľa kresťanov predstavuje tak ako sa im to hodí. 
A čo sa týka detí aj keď je ich viac je velkym pozehnanim, veď manželstvo v podstate smeruje k tomu cielu . To dobre vieš. To ako sa k tomu postavia manželia je otázkou viery, odovzdanosti sa Bohu. 


Veď na sobáši sa hovorí :
Pýtam sa vás pred Bohom a Cirkvou: Ste ochotní s láskou prijať deti ako dar Boží a vychovávať ich podľa Kristovho evanjelia a podľa zákonov jeho Cirkvi ? Boh sa nepýta manželov či chcú 1- 2 deti, ani sa nezaručuje za vernosť manželského partnera.
To si musíme vymodliť a ak bude treba z lásky aj pretrpieť, to čo sa pred oltárom hovorí je sľub partnérovi a Bohu. A totálne odovzdanie sa vo všetkom ! Tak ako sa Bohu odovzdáme tak nás aj požehnáva.
Sú veci ktoré bez našej spolupráce Boh nemože urobiť ! Hlavne po hriechu a vtedy keď si myslíme že už je všetko stratené . Často krát stačí len malo aby Boh mohol konať v našom živote . Je to iba o dôvere a modlidbe, ebo pokorní dôveruje. Ak sú manželia vo viere zajedno majú to vyhraté. Lebo je mnoho manžestiev kde to všetko ťahá iba jeden.
A ešte o deťoch : Treba jedno vediet ! Detí treba prijať ako dar od Boha ! Všetci sme v pláne Božom aj tí ktorí sa ešte majú len narodiť. Keď Boh dieťa pošle na svet tak to aj požehná !  "Nechajte deti prichádzať ku mne . Bral ich do náručia kládol na ne ruky a žehnal (Mk 10,14)


Katolícka mravouka pozná dva hlavné ciele manželstva:


Ja a mojich päť detí - mať jedno alebo aj dve deti, to je len ako byť matkou v skúšobnej dobe. Ako ste sa rozhodli pre viac detnú rodinu?
Svätý František Saleský vo svojej kniheFILOTEA hovori - Kedysi bolo hanbou nemať deti a početná rodina bola pokladaná za požehnanie Božie. V dnešných časoch prechádza i do krestanskych rodín pohanská zásada nemať deti, alebo len malo, jedno dve.
Čo Boh ustanovil na plodenie a vychovu detí to manželia zneužívajú pre svoju osobnu rozkoš a najrozmanitejšími spôsobmi zamedzujú počatie dieťaťa. 


Svätý František Saleský vo svojej knihe FILOTEA ďalej hovori. Vraj je priveľa výdavkou , veľké zaťaženie rodiny , škodí to vraj zdraviu (kráse) ženy , vraj množstvo deti sa nedá vychovať je málo potravín, atď.
Netreba sa báť vačšieho počtu detí. Keď Boh požehná tak iste pomôže aby rodina hladom nezahynula. Ak my sme verný Bohu , môžme očakávať , že aj Boh bude verný nám ! Rada matkám - Svätý František Saleský 
Zbožní kresťanský rodičia sa nemodlia len o požehnanie Božie na dobrých deťoch , ale obetujú svoje deti od prvej chvíle ich života Bohu a prosia o pomoc vo veľkých a zodpovedných úlohach výchovy.Matka svätého Bernarda : brávala svoje novorodené deti do svojho náručia a obetovala ich Spasiteľovi . Od tej chvíle ich milovala a bázňou ako Bohu zasvätené , Bohom jej zverene nebeské bytosti. Boh ju za to odmenil a požehnal . Lebo všetky jej deti sa stali svätcami.

 

Obnovenie manzelskych slubov
Svätý Gregor Naziánský hovori : Mojím želaním a radou by bolo obnoviť tento starý zvyk, aby manželia vo výročny deň svadby pristúpili ku svätej spovedi a sv. prijmaniu a prosili Boha o obnovenie milosti požehnania , vplývajucich zo sviatosti manželstva. Toľko Svätý František Saleský 
Myslím a som si isty a tak dosvedčujú aj cirkevný otcovia že sú veci ktoré ostanú istým tajomstvom, ktore nám aj tie môze Boh vyjaviť ak budeme mať dôveru v neho. Nie je žiadna vec ktoru by Boh človeku zatajoval keď sa pýtame prečo je to tak alebo onak v našom zivote: to len my casto krat nie sme schopný situáciu prijať tak ako chce pre nás pripravil vo svojej dobrote Boh. Pre našu pýchu to ostava pre nás tajomstvom. 
Tu nam pomôže slovo zo sv. pisma– k tomu čo si už vierou dospel toho sa drž a čo ešte nechápeš to ti Boh neskôr zjaví.


Svedectvo manželov :

zachránené-manželstvo

Pochádzam z normálnej bežnej rodiny: otec, mama, tri deti. Vydala som sa ako 21-ročná. A keď som ešte nemala ani 25, už som mala 3 detičky. Bolo toho na nás dosť, no pomyslela som si: vydržím, pokým odrastú. Keď sú už tri, materský plán mám splnený. Ešte som samozrejme reptala, že to jedno mohlo byť neskôr a radšej dievčatko. A patrične som sa "poistila", aby už detičky neprichádzali. Ale človek mieni.... ale Božie cesty nie sú našimi cestami.
Dokážete vašu životnú cestu odporučiť ďalším?
Áno, vrelo odporúčam. Vyskúšajte si to. A ešte jedna vec: mať jedno alebo aj dve deti, to je len ako byť matkou v skúšobnej dobe. Tvoja prax ešte len príde. S pribúdajúcimi pôrodmi si budeš materstvo stále viac vážiť. Budeš stále vďačnejšia a vďačnejšia za každé dieťatko ako Boží dar. Deti vyrastajúce v takomto prostredí si odskúšajú, ako byť dobrými otcami a matkami raz vo svojom manželskom zväzku. Veru, veľakrát musím prijať ostrú kritiku od starších detí pri výchove drobcov. A majú pravdu. A s rozumom sa „hrnú" do manželstva. pokracovanie


O sile sviatosti manželstva - Vždy to bol praktizujúci katolík, ale nemal záujem o duchovné veci. Kým sme tam boli, obnovili sme si v medžugorskom kostole naše manželské sľuby pred „tvárou Panny Márie“. Ona nám vyprosila nielen požehnanie, ale aj obnovenie našej vzájomnej lásky a záväzku jedného voči druhému. Teraz, po všetkých tých rokoch, sme si bližší než predtým. 
pokracovanie

 O pravom priateľstve - svätý František Saleský

zachránené-manželstvo

Svätý Augustín učiteľ cirkvi hovori : manželstvo je Božia ustanovizeň , na uplatnenie Božej vôle v živote človeka.
Počujme čo ďalej hovorí Svätý Augustín učiteľ cirkvi : Ak sa v manželstve hľadá ukojenie pohlavnej žiadostivosti je v tom už akási nezriadenosť, ktorá však z dôvodu sviatosti manželtva nie je ťažkým hriechom . V Božom zámere v manželstve je len splodenie dietok a ich výchovu . V tom je blahodárnosť manželstva .


Toto je trojite dobro manzelstva : dietky , manželska vernosť, a svätý zväzok manželstva . 

Vo vernosti : sa hladi na to aby , aby okrem manželského zväzku sa nesúložilo s iným alebo s inou.
V dietkach : zase treba dbat na to , aby sa s laskou prijali, doborotivo živili , nábožne vychovavali . V posvätnosti zväzku / sacramentum/
Toto je akoby pravidlom pre manželstvo , že sa ozdobi plodnosť prirodí alebo upravuje vykolajenosť nezdržanlivosťi. Ďalej sv. Augustin hovori – pre dieťa nielen to treba , aby sa narodilo , ale aj aby sa znovuzrodilo : rodí sa pre trest , ak sa znovu nenarodí pre život .
Manželská súlož kvôli splodeniu deti je bez hriechu . Keď je pre vyhovenie žiadostivosti , ale v manželstve , pre vernosť manželstva je len všedným hriechom . NO CUDZOLOZSTVO ALEBO SMILSTVO JE HRIECHOM.

V manželstve hovorí sv. Augustin prízvukuje objektivný zmysel : udržovanie života ľudstva - splodenie a výchova detí. Čo je mimo toho, najmä v požitku manželského súloženia , keď sa manželstvo zameriava na tento pôžitok alebo sa to aspoň vychutnáva , to je už hriech: ale preto že je to V RáMCI MANžELSTVA TEN HRIECH JE LEN VšEDNý je to slabosť bez ktorej by sa manželia mali usilovať zaobísť a venovať sa len splodeniu a výchove dietok .

Ako jesť a piť je pre zachovanie života - hoci je pritom aj pôžitok - SPRAVODLIVY JEDIA A PIJU NIE TAK PRE POZITOK , AKO PRE ZACHOVANIE ZIVOTA.
PODOBNE SPRAVODLIVý SI BERú MANžELKY NIE PRE ROZKOš, ALE PRE DETI, ABY SA ZACHOVALO POKOLONIE .
A KEBY BOLO MOžNE MAť DIETKY BEZ súlože , SPRAVODLIVY BY TO PRIJALI S OHROMNOU RADOSTOU.
Tak aj v manželskej povinnosti zmyselní ľudia nehľadajú manželky pre iné ako pre rozkoš a preto su sotva s nimi spokojný.
Kto siaha po tele manželky viac , než vyžaduje cieľ - totiž splodiť dietky - ten koná proti tým zákonom podľa ktorých sa ženil. Je to hriech ale všedný . Apoštol to dovoľuje z obavy pre nezdržanlivosť ( 1.Kor. 7,5-7)
Teda žiť čisto pred manželstvom je tak dôležité poznanie že ju treba poznať oveľa skôr ako človek uvažuje vstúpiť do manželstva.
Boh dal ženám niečo co muž ma od prirodzenosti v menšej miere, ako žena, aby muža príkladom viedla v čistote a udržiavala jeho predsavziatiach byť čistým tak ako pred manželstvom tak aj v manželstve.
Aby sa azda nestalo to, aby žena svojou nedbalosťou strhla muža k hriechu, alebo aby muž nezahanbil ženu a tak sa ukaže ze je cnostnejši od ženy na jej hanbu. 
Tak ako je od prirodzenosti ze muž je fyzicky silnejší od ženy a nie naopak, tak aj žena ma Bohom dané od prirodzenosti byť čistou, cudnou a zdrzanlivou – v tomto ma ženan vynikať a byť v popredí a nie naopak !

Spoločná modlidba manželov a snubencov

Spoločná modlidba manželov a snubencov je na 1. mieste. Rodina ktora sa modli spolu aj zostane . Spoločná modlidba s deťmi modlitba sv. rúženca tak ako to doporučuje Matka Božia, podľa možnosti modlidbové spolocenstva , svaty Alfonz de Liguori hovori - Ak sa budete modliť iste sa spasíte,ak sa prestane modliť, iste by ste sa zatratili. V modlidbe nachádzame všetko, vie dobre žit ten, kto sa vie dobre modliť
 

Úrovne prijatia a starostlivosti o dar:


• Je mi ponúkaný dar a ja ho odmietam.

• Príjmem dar, potom ho odložím "nerozbalený" a tvrdím, že takýto dar nemám (možno z pokrivenej pokory).

• Príjmem dar, rozbalím a používam ho len pre svoje osobné uspokojenie a potreby – samoúčelne.

• Príjmem dar, s vďačnosťou voči Darcovi ho rozbalím, s pokorou uznávam, že mi bol daný, starám sa oň, aby rástol, rozvíjam ho a slúžim týmto darom iným.

• Túžim, aby som tento dar odovzdal v plnej miere ostatným tak, aby sa oni stali darcami tohto daru a teším sa, ak je v nich rozvíjaný stále viac a na vyššej a lepšej úrovni.


Posolstvá prečistej a preblahoslavenej vždy Panny Marie Bohorodičky Panny Márie
Rodina nemôže hovoriť, že má pokoj, keď sa nemodlí . Preto nech sa vaše ráno začína rannou modlitbou a večer sa končí vzdávaním vďaky
Dnes vás pozývam k obnove modlitby vo vašich rodinách, aby každá rodina prinášala radosť môjmu Synovi Ježišovi. Preto, drahé deti, modlite sa a nájdite si viac času pre Ježiša; len tak budete môcť pochopiť a prijať všetko, i tie najťažšie bolesti a kríže.


Som s vami a chcem vás prijať do svojho srdca a ochraňovať, ale vy ste sa ešte nerozhodli. Preto, drahé deti, žiadam vás, aby ste sa modlili a aby ste mi skrze modlitbu dovolili pomôcť vám. Modlite sa, moje milé deti, aby sa vám modlitba stala každodenným pokrmom!
Preto, drahé deti, nech je vaša rodina miestom, :arrow: kde sa rodí svätosť. Každá rodina nech sa modlí rodinnú modlitbu a číta Bibliu!
Drahé deti, zasväťte čas iba Ježišovi a on vám dá všetko, o čo prosíte. On sa vám zjaví v plnosti. :arrow: Drahé deti, satan je mocný a číha na každého z vás, aby vás pokúšal. :arrow: Modlite sa, tak vám nebude môcť škodiť ani vám prekážať na ceste svätosti. Drahé deti, vzrastajte každý deň v modlitbe stále viac k Bohu.

 

Rozhovor

 

Ja a mojich päť detí

"....mať jedno alebo aj dve deti, to je len ako byť matkou v skúšobnej dobe..." 

Ako ste sa rozhodli pre viacdetnú rodinu?
Pochádzam z normálnej bežnej rodiny: otec, mama, tri deti. Vydala som sa ako 21-ročná. A keď som ešte nemala ani 25,  už som mala 3 detičky. Bolo toho na nás dosť, no pomyslela som si: vydržím, pokým odrastú. Keď sú už tri, materský plán mám splnený. Ešte som samozrejme reptala, že to jedno mohlo byť neskôr a radšej dievčatko. A patrične som sa "poistila", aby už detičky neprichádzali. Ale človek mieni.... ale Božie cesty nie sú našimi cestami. 
Jedného dňa som kontrolovala spiace dieťatko v postieľke a bolo... Pán potreboval o jedného anjelika v nebíčku viac. Bolo to veľmi ťažké obdobie.  Nevedela som si odpustiť tie hlúpe myšlienky, reptanie a výčitky. Ale ani Bohu. Ako mi to mohol urobiť? A tak som si povedala, že ak život takto končí,  nemá zmysel. Urobím všetko preto, aby raz moje deti nad mojím hrobom nestáli v takej beznádeji. A Boh začal meniť aj môj život. Pomaly, ale isto.
Začala som sa tešiť z toho čo mi zostalo. Zrazu som zatúžila mať ďalšie dieťa. Bála som sa, že sa to všetko zopakuje, ale túžba po dieťatku bola silnejšia ako samotný strach. Kto to nezažil, tak sa možno teraz usmieva. Zabudla som na ťažké pôrody, na bezsenné noci. Ostalo mi len to krásne a vytúžené dieťatko prišlo. Bola ako kvietok voňavá, nežná a naša. Stali sme sa nadmieru šťastnými rodičmi. Už som nechodila každý deň na cintorín a moje srdce sa začalo pomaly uzdravovať. Zrazu sa na svet hlásilo ďalšie dieťatko. A za pár rokov neskôr sme k tomuto dieťatku dostali ďalší prídavok. Takto sme sa teda "rozhodli" pre veľkú rodinu. Prijať detičky ako Boží dar.

Aký je to pocit mať veľa detí?
Najťažšie obdobia boli pre mňa vynosiť a porodiť. Nemala som väčšie komplikácie, iba mi bývalo veľmi zle. Bolo mi dobre iba v polohe ležmo. Ale ležať pri štyroch deťoch v rodine?.... Dá sa to len z prinútenia. Bola som veľmi málo vďačná. Videla som len to, ako nevládzem chodiť, ako priberám, ako mi musia všetci dookola pomáhať.  Precitlivelo som reagovala na poznámky o mojich tehotenstvách, ktoré neboli v každom prípade povzbudivé. Aj manžel sa umáral, ako  všetkých vychová, kde zoberieme peniažky na prežitie, výchovu, vzdelanie... A určite sa vždy trochu obával, ako dopadne pôrod. 
Ale boli to obdobia, kde sme ako rodina obzvlášť držali spolu. Každý z rodiny niesol svoj kríž. Kríže sú rôzne a tento tehotenský je jedným z najkrajších krížov. Veľmi hlboko som prežívala túto skutočnosť práve pri poslednom dieťatku. Nemohla som chodiť na modlitbu krížovej cesty a trápila som sa tým. Popri tom som si až neskôr uvedomila, že sama stojím celý pôst na tejto krížovej ceste a nesiem kríž spolu s Ježišom. 
Moja najstaršia dcéra sa starala o najmenšiu, ale aj o celú domácnosť. Študovalo sa jej diaľkovo veľmi ťažko. Ale Boh mal aj pre ňu plán. Neurobila skúšku ani na tretí pokus, vzdala sa a začala sa pripravovať na denné štúdium. Vtedy ju zobrali až na dve školy. Navyše jej zarátali všetko, čo mala z diaľkového štúdia. Študovala denne, kde jej bolo oveľa ľahšie. Píšem to preto, že Pán má vždy pre nás plán. Len my sme netrpezliví a zmeny veľmi ťažko prijímame.

A čo manžel? 
Mnohokrát mlčky hľadel na svoju veľkú, krásnu a milujúcu rodinu. V čase posledného tehotenstva, ako nezamestnaný, si užíval najrozkošnejšie chvíle detstva svojej nežnej dcérky. 

Chýbalo či chýba vám niečo?
Ťažká otázka. Ako väčšina rodín, a myslím nielen tých mnohodetných, v dnešných časoch bojuje s nedostatkom peňazí. Moja mama vravieva, že nieto toho veľa, aby nemohlo byť málo a nieto toho málo, aby nemuselo byť dosť. Alebo: nekupuj, čo potrebuješ, ale bez čoho sa nezaobídeš. Niekedy je to veľmi ťažké. Tiež chceme žiť ako iní, chodiť na dovolenky, na koncerty, do divadla. Pekne sa obliecť... Viete, že všetko toto máme? Pán nám dáva všetko, čo ostatným. Len s trochu väčšou námahou a rozumom. Dáva nám aj múdrosť, totiž nie som z tých, čo vedia šetriť alebo žgrlošiť.  Na koncerty chodíme  do Ľudovej školy umenia, kde chodia naše deti a sú to mnohokrát veľmi pekné koncerty. Deti dostali do vienka od Boha dar lásky k hudbe, k umeniu. Do divadla chodíme občas na rozprávky v dopoludňajších hodinách - je to lacnejšie. S manželom si doprajeme raz za čas niečo vo večerných hodinách. Nie je toho veľa, ale neodoprieme si aspoň jeden ples v roku. To nás vždy posunie  o nejakých pár rôčkov späť - omladneme.    
Veľmi radi trávime čas na snehu. Je to teraz nákladná záležitosť a poslednú zimu sme chodili, ale ak sa dalo, tak aspoň každý týždeň na bežky. Trasu máme  pod oknami. A aspoň jedenkrát za čas na lyžovačku, aby sme nezabudli lyžovať. Ozaj, viete, aké bolo naše svadobné motto? „Žite tak, aby vám každý závidel.“ Život nie je vždy len o peniazoch. Aj keď sa bez nich nedá existovať. 
No, to by ste mali vidieť, keď nás sedem sedí alebo leží v jednej izbe. Jeden spieva, jeden tancuje, jeden vyrevúva, jeden je smädný, jeden chce jesť  a zaujímavé je, že sa všetci na túto chvíľu tešia. A máme všetky vekové kategórie od 5 do 50 rokov. 

Koľko času máte ako rodičia na každé dieťa?
Určite je to v každej rodine iné. Moje deti sa dobre učia, sú nadané a ja im venujem po tejto stránke minimum. Pretože všetko sama robiť nemôžem, musia mi pomáhať s domácimi prácami. Ten čas, čo mi ostatne, môžem s nimi napr. aj pretancovať. Môj manžel chodí na týždňovky, tak je to náročné. Napríklad taká sobota – věštci sme doma. Stredné dieťa ocko odvezie na trénink, aj s najstaršou. Popri tom urobí nákup. Ja roztriedim prádlo a začnem prať, popri tom riadim celú domácnosť. Syn začína variť, mladšia vysávať, najmladšia poukladá hračky. Ke´d sa ostatní vrátia z tréningu a z nákupov, obed je už skoro hotový. O chvíľu spoločne obedujeme, znovu jeden umýva riad, jeden pozmýva podlahu a ak treba, niekto žehlí. Popoludní už máme relatívne voľno a ideme urobiť niečo vonku okolo domu alebo na záhradu, alebo na bežky, alebo cvičia na klavíri, poprípade sa niečo upečie, alebo predpripraví nedeľný obed. Niekedy je to u nás ako v úli. 
Deti sú čoraz väčšie, a tak si prehodnocujem aj to, že je dnes už vzácnosťou, keď sú doma všetci.  Ale to všetko je v Božích rukách.     

Vidíte výhody viacdetnej rodiny. A nevýhody? 
Každý rok chodím na stretnutie so spolužiačkami zo strednej školy. Každá je iná, každá má svoje problémy. Ale ani jedna z nich už nemá malé dieťatko. Majú väčšinou dospelé deti, teda viac času na seba, na vzdelanie a viac peňazí. Ja toto všetko nemám, ale nemenila by som. Necítim sa osamelá ani opustená, ani stará. Som stále mladou mamičkou, zamilovanou do svojho manžela. A som šťastná.  Klamala by som, keby som tvrdila, že som spokojná. Sú chvíle, keď by som tiež chcela niečo iné. Dobrú prácu, trochu pohodlia, ale...

 

Aké sú vzťahy medzi deťmi?
V podstate veľmi dobré. Aj sa pobijú ako všade, ale majú sa radi. Vedia pomôcť jeden druhému. Vedia sa o seba navzájom postarať, sú radi spolu. A sú si navzájom obohatením jeden pre druhého. Je úžasné vidieť, ako prichádza  najstaršia dcéra po týždni domov a najmenšia ju čaká na schodoch, aby ju vystískala prvá. Deti si pomáhajú aj ináč. Najstaršia dcéra pracovala v zahraničí a nikdy neprišla s prázdnymi rukami, vždy priniesla deťom kopu vecí, aby mali radosť. Nie bezhlavé kupovanie, len čo bolo treba. Veľmi ma tým odbremenila. A pomohla finančne splácaním lízingu a všetkého potrebného. A syn tiež. Deti nie sú sebecké. Cítia spolupatričnosť.  Ale tam, kde je veľa lásky, býva ja veľa bolesti. Veľmi ma bolí, keď sú deti choré, keď sa im nedarí, keď majú problémy, keď sú smutné. Vtedy skladám svoje hrdé JA MAMA a odovzdávam ich do rúk Matky Božej, aj Pánu Ježišovi všetko  predkladám. A keby ste vedeli, aká je vtedy moja veľká viera maličká. Bolí ma aj to, keď nemáme peniažky a nemôžeme dieťa poslať na preteky, ale Pán sa postará aj o toto. Boh nám chce dať oveľa viac milostí, ako dokážeme prijať. Keby Jób nebol prijal Božiu milost, bol by na smetisku zahynul. A nikdy by sa nebol tešil z novej rodiny, z ďalších detí. A to chce aj trochu odvahy a múdrosti.

Dokážete vašu životnú cestu odporučiť ďalším?
Áno, vrelo odporúčam. Vyskúšajte si to. A ešte jedna vec: mať jedno alebo aj dve deti, to je len ako byť matkou v skúšobnej dobe. Tvoja prax ešte len príde. S pribúdajúcimi pôrodmi si  budeš materstvo stále viac vážiť. Budeš stále vďačnejšia a vďačnejšia za každé dieťatko ako Boží dar. Deti vyrastajúce v takomto prostredí si odskúšajú, ako byť dobrými otcami a matkami raz  vo svojom  manželskom zväzku. Veru, veľakrát musím prijať ostrú kritiku od starších detí pri výchove drobcov. A majú pravdu.  A s rozumom sa  „hrnú" do manželstva.

Marcela – mama piatich detí

Zhovárala sa Monika Ginzeriová

Zdroj : https://www.miriam.sk/miriam7/Miriam2006

.............................................................................

 Zachránené manželstvo - svedectvo

Pravé priateľstvo - sv. František Saleský

 Lidé této doby vstupují do manželství ze sedmera důvodů - Svatá Brigita Švédska

Manželská čistota a predmanželská čistota, čiže kráčanie proti prúdu

 Aký má Cirkev postoj k masturbácii?

 

 

O sile sviatosti manželstva

https://jezismaria1.webnode.sk/zachranene-manzelstvo/

Keď sa narodíme, je to do rodín, ktoré majú svoje vrcholy aj pády, svoje radosti aj starosti. Môj manžel a ja sme zosobášení 28 rokov, máme jednu vydatú dcéru, druhá smeruje k manželstvu a syn je teenager. Keď sa pozrieme späť ja ani môj manžel nemôžeme nič iné, než len ďakovať Pánu Bohu za divy a zázraky, ktoré urobil v našom živote aj v manželstve. Hoci stále máme svoje denné problémy, „bolesti hlavy“ kvôli peniazom, sme si veľmi jasne vedomí Pánovho požehnania a ruky, ktorú drží nad nami aj nad našimi deťmi.
Pred rokmi sme prechádzali mnohými problémami, môj manžel začínal podnikanie a naše manželstvo trpelo. Kvôli neustálemu zasahovaniu mojej matky a jeho otca sa veci horšili stále viac a naše manželstvo sa akosi začalo otriasať. Keď naša najstaršia dcéra mala dva roky, mala som dva spontánne potraty jeden za druhým a nanešťastie môj manžel bol príliš zaneprázdnený na to, aby mi vtedy pomohol. Po druhom stratenom dieťatku som upadla do hlbokej depresie a toto spôsobilo, že problémy v našom vzťahu boli ešte väčšie. Pokúšala a myslela som na samovraždu a prestala som dbať o seba. Akosi som sa však starala o rodinu a záležalo mi na našom manželstve. Tak som jedného dňa vošla do kuchyne a vzala som do rúk Bibliu, kričiac na Boha, aby uvoľnil moc sviatosti manželstva na nás. Chcela som bojovať za naše manželstvo a rodinu a bola som rozhodnutá, že diabol nás nedostane! Pokračovala som v modlitbách a volala som k Ježišovi o jeho silu a pripomínala som mu všetky prisľúbenia v Písme, že nás nikdy nenechá samých na seba atď. Kým som sa modlievala, videla som veľa reťazí a pút omotaných okolo nás, a tak som sa začala modliť ešte viac. Pomaly sa veci v našom manželstve začali zlepšovať. Medzitým sme mali ďalšiu dcéru a hoci veci boli stále dosť komplikované, dostávali sa do stability.

Situácia vrcholila, keď sme boli manželmi asi desať rokov. Rozhodla som sa ísť na púť do Medžugoria, môj manžel nemal o púť záujem. Počas prípravy som cítila, že mám manželovi kúpiť lístok, hoci to bolo riziko... aj finančne. Asi tri dni pred odchodom na cestu sa zrazu môj manžel spýtal, či by to bolo možné, aby predsa išiel aj on. Božia matka vyprosila zmenu jeho názoru. Môj manžel bol samozrejme šokovaný, keď som mu predložila už dávno nachystaný lístok a sám cítil, že Božia matka s tým má niečo do činenia. Keď sme boli v Medžugorí, prežil môj manžel veľmi silné obrátenie. Vždy to bol praktizujúci katolík, ale nemal záujem o duchovné veci. Kým sme tam boli, obnovili sme si v medžugorskom kostole naše manželské sľuby pred „tvárou Panny Márie“. Ona nám vyprosila nielen požehnanie, ale aj obnovenie našej vzájomnej lásky a záväzku jedného voči druhému. Teraz, po všetkých tých rokoch, sme si bližší než predtým. Rozvinuli sme svoju lásku skrze lásku Ježišovu a jeho Matky. Skutočne sa snažíme žiť a dať svojim deťom živý príklad silného kresťanského manželstva. Vďaka Bohu, naša najstaršia dcéra má úžasného manžela a všetky naše deti sa narodili vo sviatok Panny Márie.
Nech je pochválený náš Pán a jeho Matka, za všetko, čo svojou milosťou  a príhovorom vykonali v našich životoch!

Susan Farrugia - Malta

zdroj: -https://www.miriam.sk/Napisali/Napisali_07.html

stiahni doc.

JE HOMOSEXUALITA HRIECH ?

 Lidé této doby vstupují do manželství ze sedmera důvodů - Svatá Brigita Švédska

Neslušné oblékání podporuje nemravnosť

Ako rozoznať človeka ktorí správne miluje.

Kresťan kúpaliská a oblečenie

SEX PRED MANŽELSTVOM

 Zachránené manželstvo - svedectvo

Manželská čistota - Predmanželská čistota, čiže kráčanie proti prúdu

Mať jedno alebo aj dve deti, to je len ako byť matkou v skúšobnej dobe