O POKUŠENÍ - SV. ALFONZ MÁRIA DE LIGUORI

 
Sv. Alfonz - Kto chce byť teda spasený, musí zanechať nielen hriech ale aj príležisť k nermu , rovnako tiež spoločníka . miesto , dom , či korešpondenciu.
Ale namietneš : Ja som zmenil života a nemám zle úmysly s onou osobou, dokonca neprežívam ani pokušenia.
 
ODPOVEDAM: Hovorí sa že v Mauretánii sú medvede. Ktoré chodia na lov opíc. Keď opice medveďa zahliadnu, snažia sa zachrániť si život útekom na stromy.
Medveď sa natiahne pod stromom a predstiera že je mrtvý.Keď opice zlezú zo stromov, medeveď sa ne vrhne a roztrha ich . Podobne robí aj diabol. Predstiera že pokušenie je mŕtve . Keď sa potom osoba nevyhýba príležitosti , pokušenie sa náhle prebudí a premôže ju.
 
Ó koľké úbohe duše, ktoré denne rozjímali, často pristupovali ku svätému prijímaniu a mohli sa nazvať svätými , stali sa korisťou pekla tým že sa nevyhýbali príležitosti  k hriechu.
 
Pán nariadil Izaiašovi hlasať, že človek je ako tráva  Iz.40,6 Svaty Jan Zlatousty hovorí : Je možné aby tráva nehorela , keď sa položí na oheň
A tak  ďalej hovorí Svatý Cyprián : je možné stáť uprostred plameňov,  a nehorieť ? Oboje  budú horieť a nezhasí ich nik  (Iz. 1, 31 )
 
Svätý František z Assisi hovorieval : že diabol pokúša duchovné osoby a zvlášť osoby zasvätene Bohu inak ajko tie , ktoré neziju dobre. Spočiatku sa nesnážízviazať ich povrazom. Uspokojuje sa zviazať ich vláskom. Potom ich zviaže nitkou, nato povrazom a neskôr lanom. 
A nakoniec ich zatiahne do hriechu.  A preto, kto sa chce oslobodiť od takéhoto nebespečevstva, musí pretrhať HNEĎ NA ZAČIATKU všetky vlásky , všetky príležitosti !
 
Druhým prostriedkom je časte pristupovanie k svatemu prijmaniu a svatej spovede.
Tretim prostriedkom je meditacia alebo rozjimava modlidba. Pri všetkych svojich činoch maj na mysli svoj koniec a nikdy nezhrešiš. Sir. 7,40
 
Vyznanie
Bože môj, tu som , pri tvojich nohách. Som ako ten odporný pes, ktorý sa toľko krát kŕmil vlastnými zvratkami , ktorých sa predtým zriekol .
Nie , môj Bože chcem sa polepšiť  a byť ti verný. A ty Panna Mária , moja Matka , oroduj za mňa . Prichýľ ma pod svoj ochranný plášť a daj aby som sa v každom pokušeni utiekal k tebe. Tvoje meno nech mi je záštitou.nezúčastňujte sa v neplodných skutkoch tmy, radšej ich odhalujte. (List Efezanom5, 11 (2 Kor 6,17. Lebo kto ho pozdraví, má účasť na jeho zlých skutkoch. 2 Jánov list 11
 
SVATY ALFONZ MÁRIA  DE LIGUORI - VO SVETLE VEČNOSŤI  ( PRIPRAVA NA SMRŤ
 
Keď jedného dňa sv. Magdaléna de Pazzy čistila sochu Ježiša v kaplnke, spadla jej na zem, no zachytila ju a nerozbila sa. Zdvihla ju a pobozkala so slovami: Keby si nebol padol, nebol by si ten bozk dostal. Podobne robí Boh s nami, keď padneme. Koná s láskou !!
 
Pracujte, akoby všetko záviselo len na vás samých, ale modlite sa, akoby všetko záviselo jedine na Bohu, povedal sv. Ignác Loyolský. A sv. Augustín tiež povzbudzuje: „Rob, čo máš robiť a Boh príde na pomoc tvojej dobrej vôli.“ A tak moja snaha a Božia milosť urobí divy
 
Keď dvaja ľudia čistí hoci ako anjeli, sa dlhšiu dobu stretávajú potajomky, nezostanú bez hriechu. To je tak, ako by sme slamu a žeravé uhlie dali k sebe, a chceli, aby sa to nechytilo. (sv. Alfonz) Koľko hriechu pred svadbou, toľko nešťastia po svadbe. Zlo ostáva zlom, aj keď mu dám iné meno či nálepku
 
Dvaja ľudia, ktorí majú spolu pohlavní styk či tel. dotyky.. Otec Tommy Tyson hovorí prvý o potrebe rozväzovať sexuálne – duchovné putá. Ak mal chlapec pred manželstvom sexuálny pomer zo šiestymi ženami, tak do manželstva berie nie jednu, ale všetkých šesť. Taj je to aj s dievčatami.
 
Vytvára sa tým trvalé puto, ktoré nemôžeme zrušiť jednoduchým rozchodom. Možno tu je príčina, prečo je v dnešnej dobe toľko a rozvodov. Môžeme ho však zlomiť modlitbou za rozviazanie. Preto je potrebné, aby sa kňazi modlili spolu zo snúbencami modlitbu oslobodenia od predošlých partnerov.
 
Sv. Gemma
 
Jedného dňa, keď dojedla obed, zjavil sa jej diabol, prskajúci od zúrivosti a besnosti, a hrozil jej, že ju za každú cenu zvedie pokušením proti čistote. Gemma celá zbledla a zakričala nikdy !
 
Pozdvihla ruky k nebu a bez zaváhania sa rozbehla priamo k tejto hlbokej studni v záhrade. Bola zima a voda v nej bola ľadová, takmer mrzla. Prežehnala sa a vrhla sa dnu.S najväčšou pravdepodobnosťou by sa bola utopila, nebyť jej Anjela Strážcu, ktorý jej prišiel na pomoc a celú chvejúcu sa od zimy ju vytiahol z vody.
 
Geminé slová v pokušení
 
Najprv duša, až potom telo. Tu Ježiša nenájdem; preto, Gemma, leť preč. Môj Bože ! Nepoškvrnená Mária ! To nech radšej zomriem !